2013-09-13 22:22:22

Groźba utraty ubezpieczenia za pracę na rzecz OSP

Rolnikom, którzy należą do OSP i w ramach umowy zlecenia konserwują sprzęt jednostki, grozi wykreślenie z ubezpieczenia rolniczego i konieczność zwrotu składek.

Na mocy podpisanej z rolnikiem umowy zlecenia, od kwoty przewidzianej za opiekę nad sprzętem gmina musi odprowadzić składki do ZUS, a to w przypadku rolników oznacza podwójne ubezpieczenie - informuje portal www.nowiny24.pl. Sprawą zainteresował się NFZ. Według informacji przekazanej przez Wisława Ladę, dyrektora oddziału regionalnego KRUS w Rzeszowie, na razie na Podkarpaciu z KRUS zostało wykreślonych jedynie parę osób.

Zmiana formy współpracy na umowę o dzieło, od której nie jest konieczne odprowadzanie składek do ZUS, również nie jest rozwiązaniem. Nie dopuszcza tego Regionalna Izba Obrachunkowa. Sztywne przepisy zmuszają więc rolników do podstawiania osób pracujących na etacie, które w ich imieniu podpisują umowy zlecenia.

Rozżaleni rolnicy z OSP twierdzą, że pieniądze zarobione na konserwacji sprzętu są tak niewielkie, że starczają zaledwie na dojazd do jednostki oraz podstawowe wydatki, np. olej. Zarząd ZOSP RP postuluje więc, aby rolnicy zachowali prawo do ubezpieczenia w KRUS przy dodatkowym zarobku w wysokości 500 zł miesięcznie. Mimo kilku interwencji u parlamentarzystów, jak dotąd nie ma konkretnych działań w tej sprawie.www.nowiny24.plnewsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry