Fot. Agnieszka Olszewska
Na wodzie i lądzie
Licheńska jednostka ma na swoim koncie wiele sukcesów i zwycięstw w zawodach. Jej aktywni i chętni do działania strażacy nie wyobrażają sobie życia bez OSP.

Licheń Stary to malownicza wieś położona nad Jeziorem Licheńskim i ulubione miejsce pielgrzymów z całej Polski. O bezpieczeństwo mieszkańców oraz tysięcy odwiedzających to miejsce dba Ochotnicza Straż Pożarna Licheń Stary. Ta prężnie działająca jednostka jest jedną z 14 w gminie Ślesin (pow. koniński, woj. wielkopolskie) i jedną z dwóch należących do KSRG.

/.../

Strażacy odnoszą sukcesy nie tylko na szczeblu gminnym, powiatowym czy wojewódzkim, ale także krajowym. Nie przypadkowo trzykrotnie zostali mistrzami Polski i dwukrotnie wicemistrzami w ratownictwie wodnym i powodziowym, bowiem do głównych zadań licheńskiej OSP należy właśnie ratownictwo wodne.

/.../

Jednostka jest dobrze przygotowana pod względem bojowym. Posiada sprzęt i odpowiednio wyszkoloną, młodą kadrę – średnia wieku to ok. 30 lat. Liczy ponad 110 członków, czynnych jest 70 druhów, w tym 40 w JOT i około 30 członków w młodzieżowej drużynie pożarniczej. Nie brakuje również kobiet, działa ich w straży 24. Dwadzieścia lat temu utworzono sekcję płetwonurków, która weszła w skład jednostki operacyjno-technicznej. Dziś liczy czternastu druhów i instruktora. Licheńska OSP jest specyficzna, bowiem spora część jej członków (około 25) mieszka poza Licheniem. Dojeżdżają z innych miejscowości, czasem oddalonych o 15 km, nieliczni są nawet z Warszawy.

/.../

– Lubimy tutaj spędzać wspólnie czas, oglądać mecze – podkreślają młodzi druhowie. – To nasz własny „kąt” i pewnego rodzaju azyl – dodają z uśmiechem. Prezes angażuje młodych również w działania Zarządu OSP. – Kiedy jadę coś załatwić, zabieram ze sobą któregoś z młodszych strażaków. To pomoże im w przyszłości – mówi prezes. Poza tym obecni są również podczas obrad zarządu. Zawsze mają coś do powiedzenia.

/.../

Środki finansowe na działalność strażacy generują w znacznej części sami. Umożliwia to okazałych rozmiarów strażnica, w której mieści się sala na organizację imprez okolicznościowych oraz lokale użytkowe wynajmowane przez firmy. Strażacy są też „gospodarzami” placu targowego.

 

Cały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 9/2013.
Obrazy
Fot. Agnieszka Olszewska

Komentarze:


Dodawanie komentarzy dostępne po zalogowaniu.


newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry