W Miastku rozstrzyga się sprawa istotna dla OSP

Czy można być jednocześnie prezesem zarządu oddziału ZOSP i radnym?

Prezes zarządu oddziału Miejsko-Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Miastku (pow. bytowski) Tomasz Borowski jest jednocześnie przewodniczącym Rady Miejskiej w Miastku - informuje Głos Pomorza. Pewien czas temu do wojewody pomorskiego dotarło pytanie, czy Borowski nie łamie prawa pełniąc obie funkcje naraz. Chodzi o to, że ustawa o samorządzie gminnym zabrania radnym prowadzenia działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia komunalnego. Ochotnicze straże pożarne, które podlegają zarządowi ZOSP, prowadzą działalność polegającą m.in. na wynajmowaniu remiz - własności Miastka.

Jak powiedział Roman Nowak, rzecznik prasowy wojewody pomorskiego, sprawa podlega analizie prawników. 8 marca Rada Miejska w Miastku ma przyjąć stanowisko w tej kwestii - wtedy wojewoda podejmie decyzję. Sprawa nie jest jego zdaniem jednoznaczna.

Tomasz Borowski zapewnia, że przed przyjęciem funkcji prezesa dokładnie sprawdzał stan prawny. Dodaje, iż jest pewien, że nie złamał przepisów ustawy o samorządzie gminnym.
Jego zdaniem zarząd oddziału ZOSP nie ma osobowości prawnej i nie prowadzi działalności gospodarczej. - Nie podpisujemy żadnych umów dzierżawy i innych tego typu. Ochotnicze straże pożarne same gospodarują powierzonym im gminnym mieniem. Odbywa się to bez udziału zarządu oddziału - mówi.

Głos Pomorza dotarł do opinii prawnej, którą dla Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Miastku sporządził radca Krzysztof Wojdygowski. Upublicznienie opinii ma  formalnie nastąpić dopiero po zajęciu się nią przez komisję rewizyjną.
Radca stwierdza, że Tomasz Borowski nie łamie prawa, bo nie ma żadnej formalnej podległości między zarządem oddziału ZOSP i OSP. Ponadto ZOSP nie prowadzi działalności gospodarczej. Rada Miejska na najbliższej sesji będzie decydować o poparciu tego stanowiska.newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry